Realtid

Liechtenstein i skattesamtal med EU

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 feb. 2008Publicerad: 28 feb. 2008

Liechtenstein är på väg att skriva avtal med EU om åtgärder mot skatteflykt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det uppger furstendömets premiärminister Otmar Hasler.

– Vårt mål är att nå framgång för det avtal om skatteflykt som för närvarande förhandlas, sade Hasler i ett uttalande i Bryssel.

Det kom efter det att Otmar Hasler hade varit med och undertecknat ett avtal om att ansluta Liechtenstein till EU:s passunion Schengen.

Han sade att Liechtenstein vill lämna sitt bidrag med hänsyn till den debatt om skatter och skatteparadis som blossat upp. Den tog fart sedan tyska myndigheter börjat jaga hundratals högt uppsatta tyskar för att ha gömt undan pengar i Liechtenstein, i skydd av furstendömets banksekretess.

Sekretessen dyrkades upp med hjälp av stulna uppgifter som den tyska underrättelsetjänsten köpt för stora pengar, troligen från en tidigare anställd i Liechtensteins största bank. Det var uppgifter om cirka 1.600 personer och deras konton i det lilla landet mellan Österrike och Schweiz, bland andra den tyske postchefen som gömt undan uppemot tio miljoner kronor.

Inför torsdagens undertecknande av avtalet om Schengenanslutning för Liechtenstein hade socialdemokraterna i riksdagens EU-nämnd krävt att regeringen skulle vägra att ge grönt ljus för det formella undertecknandet och ceremonin.

Tysklands förbundskansler Angela Merkel hade också talat om att eventuellt stoppa ett undertecknade om inte Liechtenstein blir mer villigt att samarbeta om tyskar och deras konton i Liechtenstein.

Men ingen av EU-länderna sade något när beslutet att underteckna avtalet fattades på torsdagens möte för EU:s justitie- och inrikesministrar. Inte Tyskland och inte Sverige, enligt uppgift till TT.

ANNONS

Leif Pagrotsky (s), ledamot i EU-nämnden, tycker att det är märkligt.

– Det är ytterligare ett exempel på regeringens passiva och oengagerade arbete i EU. I stället för fototillfälle och ceremoni kunde man ha skickat en tydlig signal till Liechtenstein, säger Pagrotsky och talar om ”svek mot väljarna”.

– Sverige kunde ha gjort klart att man inte vill ha någon passunion med ett land som inte vill samarbeta om brottsbekämpning, säger han.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS