Regeringen ska avskaffa lex Uggla-beskattningen. I dag presenterar de hur de ska få bort den kritiserade förmögenhets- beskattningen av överlikviditet i onoterade bolag.
Lex Uggla slopas

Mest läst i kategorin
Näringsminister Maud Olofsson försvarar beslutet.
– Det måste vara rimlighet i lagstiftningen så att människor förstår den och det är inte samhället som vet hur mycket kapital som behövs i ett bolag, säger Maud Olofsson till Dagens Industri.
Anders Borg kommer att presentera detaljer om det lagförslag som ska få bort effekterna av skatten lex Uggla vid interpelationen i riksdagen i dag. Lex Uggla är skatt på överlikviditet i privata bolag.
Flera personer har, enligt Skatteverket, försökt komma undan förmögenhetsskatt genom att placera sina privata tillgångar i sina egna bolag. I en motion har Marie Engström (v) i skatteutskottet krävt att det här problemet ska lösas och att en lagändring åtminstone ska börja gälla för inkomstår 2007.
Realtid.se