22 okt.
2026

Realtid

Lennart Mauritzson slutar som finanschef på Thule 

Olof Swahnberg

Lennart Mauritzson kommer att sluta som finanschef på Thule Group för att i stället att bli vd på det privatägda familjeföretaget Backahill. 

Lennart Mauritzson har sex månaders uppsägningstid och kommer att fortsätta i sin nuvarande roll under uppsägningstiden. 

– Lennart har under sina snart åtta år som finanschef bidragit mycket till företagets goda utveckling och starka finansiella position, genom att bygga upp en stark finansfunktion och ett proaktivt affärsinriktat samarbete, säger Magnus Welander, vd och koncernchef på Thule Group enligt ett pressmeddelande.  

– Jag har personligen uppskattat vårt samarbete mycket under åren, speciellt i samband med företagets omstruktureringen och börsnoteringen av bolaget. 

Nettoomsättningen för det Malmö-baserade bolaget, som är verksamt bland annat inom takräcken och takboxar, uppgick 6,5 miljarder kronor under förra året. 

Thule Group, som börsnoterades 2014, kommer omgående att inleda en process för rekrytering av ny finanschef.

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Hemnets intäkter faller 18 procent – tvingas till gratisannonser

22 okt. 2026
Börs & finans

Dometic skriver ned 4,2 miljarder – miljardförlust i kvartalet

22 okt. 2026
Kvartalsrapport från mobiloperatören Telia. Arkivbild
Börs & finans

Vinstlyft för Telia – skruvar upp prognosen

22 okt. 2026