Det har varit oklart om avgående folkpartiledaren Lars Leijonborg kommer att stanna kvar i regeringen, men nu har han bestämt sig för att stanna.
Leijonborg blir kvar i regeringen

Han sitter kvar som minister, erfar Sveriges Radios Ekoredaktion.
Leijonborg har informerat partikollegan Jan Björklund och statsminister Fredrik Reinfeldt har godkänt beslutet.
Men Leijonborg får backa en smula. Den blivande folkpartiledaren Jan Björklund tar över som chef för utbildningsdepartementet och tar över Leijonborgs titel som utbildningsminister.
Leijonborg får i stället bli högskole- och forskningsminister. Han behåller ansvaret för den högre utbildningen och forskningen medan Jan Björklund får ansvar för förskolan, grundskolan och gymnasiet.
Förändringarna träder i kraft efter folkpartiets landsmöte den 6-9 september då Jan Björklund väljs till ny partiledare.





