10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Lars Wingefors och Spintop Ventures backar skånsk startup

Lars Wingefors investerar i Pinmeto. Daniel Soussan blir ny ordförande.
Lars Wingefors investerar i Pinmeto. Daniel Soussan blir ny ordförande.
Anders Frick
Uppdaterad: 04 dec. 2020Publicerad: 04 dec. 2020

Pinmeto tar in 20 miljoner kronor i en övertecknad kapitalrunda, byter vd och tar in Daniel Soussan från Cloud Capital som ny styrelseordförande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tillbaka till kontoret – BankID skärper reglerna
Börs & finans

BankID slutar att fungera och arbetsgivare förbjuder distansarbete

10 feb. 2026
Nya hot från Trump
Börs & finans

Trump varnar NATO-land: ”Kommer slukas levande”

10 feb. 2026
Makro

Trots alla utspel: USA fortfarande fast i Kinas grepp

10 feb. 2026
Erfarna fondförvaltaren Lars Söderfjäll berättar om sina fyra största aktie-bet just nu.
Makro

Efter starkt 2025: "Så här ser våra fyra största aktie-bet ut just nu"

10 feb. 2026
viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026

Det skånska startupbolaget Pinmeto har genomfört sin största kapitalrunda någonsin och tar in 20 miljoner kronor – pengar som ska gå till både försäljning och produktutveckling. Från början skulle nyemissionen även öppna upp för nya investerare, men innan det hann ske hade befintliga ägare investerat så mycket att den blev övertecknad. Rundan leds av Cloud Capital och Spintop Ventures, och ansluts av befintliga investerare som H&M och Embracers vd Lars Wingefors. Det skriver nyhetstjänsten Rapidus som var först att berätta om nyheten.

Pinmeto hjälper företagskedjor nå ut med sin information i form av öppettider och reklamkampanjer i sociala medier, karttjänster och liknande. I vintras utsågs bolaget till Årets Rapidusföretag och hanterar idag 40 000 lokala etableringar och snart 300 kunder.

– Vi har lyckats få många nya kunder trots läget i världen. Alla gemensamma ägare och vi i bolaget tycker att vi har klarat oss bra genom pandemin och har alla förutsättningar för nästa år. Det är ett bra läge att satsa på det här nu, säger bolagets avgående vd Daniel Melkersson till Rapidus.

Han lämnar vd-posten till bolagets nuvarande styrelseordförande, Henrik Schmidt. Som ny styrelseordförande kommer istället Daniel Soussan från Cloud Capital in.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Anders Frick
Anders Frick
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS