Realtid

Låg aktivitet på Wall Street

administrator
administrator
Uppdaterad: 31 dec. 2009Publicerad: 31 dec. 2009

Det var små förändringar på New York-börserna på onsdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En rapport över aktiviteten i den amerikanska ekonomin visade på bättre siffror än förväntat. Men den glädjen dämpades av en stigande dollarkurs.

Dow Jones industriindex slutade oförändrat på 10 548,5. Nasdaqs kompositindex steg med 0,1 procent till 2 291,3.

Årets näst sista dag var det inga stora rörelser på Wall Street då många handlare väntade på att få göra helg och avsluta årets börsaktiviteter.

En barometer från The Institute for Supply Management-Chicago, som mäter aktiviteten i den amerikanska ekonomin, visade på en stark återhämtning på både sysselsättning och orderingång hos företagen i regionen.

Siffrorna var långt över de förväntade. Men det räckte inte för att höja temperaturen på ett helgdämpat Wall Street.

Att dollarn stod som högst mot yenen på tre månader bidrog till att lägga sordin på handeln eftersom högre dollar påverkar exportföretagen negativt.

Oljepriserna steg under dagen, både som en följd av det ovanligt kalla vintervädret och av att USA:s energimyndighet EIA rapporterat om minskade oljelager.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS