29 sep.
2026

Realtid

Kylan gav skjuts åt skoförsäljningen

administrator

administrator

Förra årets modehandel slutade på plus.

Sammantaget ökade försäljningen av kläder under året med 0,7 procent och försäljningen av skor med 4,6 procent under 2009, enligt Svensk Handel Stils blixtindex.

December blev en toppmånad för skoförsäljningen, som ökade med 29,2 procent jämfört med samma månad förra året.

”Snö och kyla har skapat högtryck i skohandeln. Till det kan läggas ett fantastiskt år där modet verkar fungera för alla, oavsett om det gäller festskor eller varma vinterkängor”, skriver Maria Sandow, kanslichef på Svensk Handel Stil, i ett pressmeddelande.

Även klädförsäljningen fick ett positivt slut på året med en ökning på 4,1 procent i december jämfört med samma månad förra året.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026