Minst 15 personer tvingas lämna Carnegie.
Kvasten går på Carnegie

I rapporten för första kvartalet meddelade Carnegie att banken ser en ”fortsatt stärkt position inom värdepappershandel”.
Vd Frans Lindelöw meddelade att:
”Vi kan … glädja oss åt att Carnegie står stabilt på marknaden med ökande andelar av den courtagedrivna handeln och vi har en bra orderstock inom ECM och M&A-transaktioner.”
På onsdagen fick personalen trots detta besked om att omfattande besparingar krävs och att flera personer måste lämna banken, inte minst på mäklarsidan.
Carnegie ville på torsdagsmorgonen inte kommentera besparingsprogrammet officiellt:
”Vi ser kontinuerligt över bemanningen för att sköta verksamheten så effektivt som möjlig. Det innebär att vi både rekryterar och avvecklar personal”, meddelade informationschefen Andreas Koch i ett skriftligt besked till Realtid.se.
För Affärsvärlden bekräftar han dock att totalt 15 personer tvingas lämna den svenska verksamheten.
Enligt vad Realtid.se erfar innebär inte de senaste neddragningarna att Carnegie är klara med alla besparingar efter övertagandet av HQ förra hösten. Ytterligare effektiviseringsåtgärder är att vänta.




