Första steget i nya affärsstrategin.
Kungsleden köper i Göteborg

Mest läst i kategorin

Kungsleden förvärvar två lager- och kontorsfastigheter i Högsbo i Göteborgs kommun för 71,5 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.
Den uthyrningsbara ytan uppgår till 13.700 kvadratmeter och fastigheterna har hyresgäster som Kopparbergs Bryggeridepå, Millons Bil och Swedtire.
– Med dessa fastighetsköp börjar vi implementeringen av Kungsledens investeringsprogram som är en av hörnstenarna i vår nya affärsstrategi. Fokus ligger nu på att förvärva, förvalta och förädla fastigheter med hög riskjusterad avkastning inom segmenten industri/lager, kontor och handel i Storstockholm, Mälardalen, sydvästra Sverige och tillväxtorter i Norrland, säger Anders Kvist, tf vd för Kungsleden, i en kommentar.
Säljare är fastighetsbolaget Wallexia Fastigheter AB, uppger Fastighetsvärlden.se.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






