Realtid

Kraftigt stigande kurser

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 sep. 2008Publicerad: 08 sep. 2008

UPPDATERAD (3) Handeln på Stockholmsbörsen inleddes med kraftigt stigande kurser efter helgens besked att USA:s regering tar kontroll över bolåneföretagen Freddie Mac och Fannie Mae. Klockan 13.25 hade OMXS-index rusat upp med 4,3 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Vinnare bland storbolagen var bankkoncernerna SEB och Swedbank som steg omkring 10 procent. Även Handelsbanken och Nordea steg.

Storbolag som Ericsson, Nokia, SSAB, Electrolux och H & M steg med 2,9 procent.

Bakom lyftet ligger helgens nyheter om att USA:s regeringen tar över krisdrabbade Fannie Mae och Freddie Mac.

– Det skickade i väg marknaden i ett skutt uppåt i Asien och skickar i väg våra marknader nu också i ett skutt uppåt, säger Ronny Jacobsson, aktiechef på Swedbank, till TT.

Morgonens börsuppgångar betyder dock inte att den stora vändningen nu är här. Konjunkturen pekar fortfarande nedåt.

– Det är en reaktion på en händelse. Det är en väldigt kraftig reaktion i öppningen. Det är inte säkert att marknaden stannar på fyra procent upp, säger Jacobsson.

Han tror att vi får vänta på en mer varaktig vändning till nästa år. När framtidstron återvänder till konsumenterna – då kommer vändningen, enligt Jacobsson:

– Konsumentförtroende, inköpschefsindex. . . Det är jätteviktiga signaler för att vi ska kunna se en mer varaktig positiv förändring, säger han.

ANNONS

Måndagens börsrally tillhör kategorin större. Hittills under 2000-talet har Stockholmsbörsen klättrat över fyra procent på en dag vid 17 tillfällen.

Största uppgången kom den 29 juli 2002 när index steg med 7,5 procent, enligt statistik från Stockholmsbörsen. Den 15 oktober samma år var börsen upp med 6,4 procent och den 4 januari 2001 steg index med 5,9 procent.

Den 11 september 2001 föll Stockholmsbörsen med 7,8 procent efter terrordåden i USA.

Sedan årsskiftet har index rasat med 21 procent. Sett till för ett år sedan är Stockholmsbörsen ned med 26 procent. Senaste månaden har börsen fallit med drygt två procent och på en vecka pekar index ned med 1,2 procent.

Även i Asien steg flertalet börser kraftigt tidigare i dag.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS