16 apr.
2026

Realtid

Köpavgift betalar slopad villaskatt

administrator

administrator

Villaägarnas riksförbund vill finansiera en del av den avskaffade fastighetsskatten genom att låta den som köper en bostad betala en överlåtelseavgift till staten.

En köpavgift på till exempel 2,7 procent av köpeskillingen gör beskattningen av olika boendeformer mer likformig. Dessutom uppfylls regeringens önskemål om fördelningspolitiska effekter eftersom den som köper en dyr bostad betalar mer än den som köper en billig, resonerar Villaägarna i sitt remissvar på regeringens förslag till förändrad fastighetsskatt.

Villaägarna applåderar förslaget att ersätta fastighetsskatten med en enhetlig småhusskatt, men tycker att 2.800 kronor är lämpligare än regeringens förslag på 4.500. Men de gör tummen ner för tanken att bekosta detta med höjd reavinstskatt. I stället bör reavinstskatten sänkas från 20 till 14 procent, skriver Villaägarna på Dagens Nyheters debattsida.

Förbundet godtar att rätten till uppskov med reavinstskatten begränsas men tar helt avstånd från att införa en ränta på redan beviljade uppskov. Ett bättre förslag är att införa en obligatorisk rak amortering över 30 år.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin