10 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Konkurserna rasar för hotell och restauranger

konkurser
Konkurserna för hotell och restauranger rasade med hela 32 procent i december. (Foto: Banfa Jawla/SvD/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 05 jan. 2026Publicerad: 05 jan. 2026

I december sjönk konkurserna i hotell- och restaurangbranschen med hela 32 procent, enligt ny siffror från affärs- och kreditinformationsföretaget UC.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Byggbranschen noterade under samma månad en nedgång av konkurserna med 13 procent.

Däremot ökade konkurserna inom detaljhandeln med 24 procent och i partihandeln var ökningen 16 procent trots ett markant lyft för handeln under julmånaden med bättre resultat för flera av handelsföretagen än för ett år sedan. 

Läs mer: Så gick det för den svenska julhandeln i år DagensPS

I landet som helhet minskade antalet konkurser med 1 procent i december.

Det var andra månaden i rad som konkurserna minskade.

Rejält lyft för landets nyföretagande

Men det mest anmärkningsvärda är att ökningen av antalet nystartade företag var omkring 40 procent under sista månaden 2025.

”Efter en längre period av osäkerhet visar den svenska ekonomin nu tydligare tecken på förbättring. Även om det fortfarande dröjer innan konjunkturen når en mer normal nivå, kan en vändning nu skönjas”, skriver UC i sitt pressmeddelande och konstaterar att även Konjunkturinstitutets barometerindikator för december bekräftar att den svenska ekonomin är på väg att förbättras.

ANNONS

Konkurserna i stort sett på samma nivå

”Sammantaget ger utvecklingen en blandad bild, där flera indikatorer pekar mot ett gradvis förbättrat stämningsläge, men där återhämtningen sker långsamt och utan tydlig kraft. Efter de kraftiga rörelserna i konkursstatistiken under andra halvan av 2025 kan en viss stabilisering nu anas, inte minst genom att antalet konkurser har minskat två månader i följd. Samtidigt är den ekonomiska återhämtningen fortsatt osäker och konjunkturläget svårtolkat. För perioden januari till december ligger konkursnivåerna kvar på ungefär samma höga nivå som under motsvarande period föregående år, både sett till december månad och helåret 2025”, säger Amanda Aldestam, analytiker på UC, i en kommentar.

Missa inte: Sverigebilden rasar: Stockholm nu på svart lista Realtid

Läs också: Tydlig ökning av nyföretagandet DagensPS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS