29 sep.
2026

Realtid

Klövern renodlar fastighets- portföljen

Sara Johansson

Säljer fastigheter för 22 miljoner kronor i Eskilstuna och Höganäs.

Klövern säljer en fastighet vardera i Eskilstuna och Höganäs. Det sammanlagda försäljningspriset uppgår till 22 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.

I Höganäs säljs en fastighet omfattande 3.500 kvadratmeter industri och lagerlokaler, med frånträde i december 2012.

I Eskilstuna har en fastighet omfattande nära 2.300 kvadratmeter butikslokaler sålts med frånträde 1 oktober 2012.

Båda fastigheterna har förvärvats av lokala aktörer på respektive

marknad.

– Försäljningen av fastigheterna i Eskilstuna och Höganäs är en del i den pågående renodlingen av fastighetsportföljen efter förvärvet av fastighetsbolaget Dagon tidigare i år, säger Klöverns vd Rutger Arnhult i ett uttalande.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026