Två av tre klädföretag vägrade att bli granskade vad det gäller sin etiska profil och sociala ansvar.
Klädföretag vägrar granskning

Varken Fjällräven eller Gudrun Sjödén ställde upp på nätverket Rena Kläders undersökning. Det gjorde däremot Polarn och Pyret.
Att företag framhåller en etiskt profil är ingen garanti för att de tar ansvar, är en av slutsatserna.
Enligt Rena Kläders rapport har alla tre företagen produktion i Kina där kränkningar av mänskliga rättigheter är mycket vanliga och där fria fackföreningar inte är tillåtna.
Rena Kläder uppmanar svenska konsumenter att ställa frågor om vad företagen gör för att se till att leverantörerna har goda arbetsvillkor för sina anställda.
”Vi ser mycket allvarligt på att Fjällräven och Gudrun Sjödén inte velat delta i studien. Utan insyn är det omöjligt för konsumenterna att skapa sig en bild av företagens arbete med dessa frågor”, säger Rena Kläders Cecilia Kennberg i ett pressmeddelande.