Kör om USA på superdatorer.
Kina har snabbaste datorn

Kapprustningen för den snabbaste datorn i världen var kanske en mer spännande kamp innan internet, men säger fortfarande något om supermakternas teknologiska kraftmätningar och ambitioner. USA och ibland Japan har sett till att ligga i täten.
Nyhetsbrev om Teknik, Media och Telekom varje tisdag.
Nu ger Kina svar på tal med en ny superdator i Tianjin utanför Peking. Det framgår av ett pressmeddelande som tekniksajten Feber.se uppmärksammar.
Men tekniken kommer från amerikanska bolag. Nvidia och Intel står för processorerna. De är båda listade på teknikbörsen Nasdaq i New York, även om en av Nvidias medgrundare är från Taiwan.
Det handlar inte om dubbla processorer som i en bättre hemdator utan om dubbla tiotusental processorer. Superdatorn drar lika mycket el som ett stort vindkraftverk, fyra megawatt.
Tianhe-1A klarar 2,507 Pflop, det vill säga 2,5 x 10^15 eller 2,5 miljoner miljarder beräkningar i sekunden.
Superdatorn Cray hos Oak Ridge National Labs i Tennessee hade det tidigare rekordet med 2,3 Pflop.





