Realtid

Kenth Pettersson död

administrator
administrator
Uppdaterad: 01 juni 2007Publicerad: 01 juni 2007

Generaldirektören på Arbetsmiljöverket avled hastigt på kvällen i går. Han blev 58 år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kenth Pettersson anställdes 1977 som utredningssekreterare i Handelsanställdas förbund.

Fem år senare utsågs han till avtalssekreterare och 1988 till förste vice ordförande. 1991 valdes han till förbundsordförande och stannade på sin post i åtta år.

Innan Kenth Pettersson tillträdde som generaldirektör på Arbetsmiljöverket 2001 arbetade han också två år som generaldirektör på Arbetarskyddsverket.

Kenth Pettersson har blivit mycket uppmärksammad för sin fackliga stridsvilja både i avtalsförhandlingar och i andra fackliga frågor.

Socialdemokraternas ordförande Mona Sahlin var den som utsåg Kenth Pettersson till chef för Arbetsmiljöverket, är tagen av beskedet.

– Kenth var en fantastiskt engagerad person. Allt han engagerade sig i gjorde han med själ och hjärta, oavsett om det var som ordförande i Handels, att kämpa mot EU-medlemskap eller för arbetsmiljöfrågor. Han var en person som var helt med i allt han gjorde, även som pappa. Det gör mig ont, säger hon till TT efter beskedet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS