Realtid

JP Morgan går som tåget

Realtid.se
Uppdaterad: 13 apr. 2011Publicerad: 13 apr. 2011

Amerikanska storbanken JP Morgans nettovinst landade på 5,6 miljarder dollar för det första kvartalet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

JP Morgan är först ut bland bankjättarna med rapporten för första kvartalet. Omsättningen blev 25,2 miljarder dollar vilket var precis över marknadens förväntningar. Samma kvartal för ett år sedan omsatte banken 27,7 miljarder kronor.

Vinsten ökade dock rejält från 3,3 miljarder dollar till 5,6 miljarder.

Investmentbanksdelen omsatte 8,2 miljarder dollar och redovisade en vinst på 2,37 miljarder vilket var något lägre än fjolårets första kvartal.

JP Morgan rapporterar att så kallade underwriting fees ökade med 33 procent till 971 miljoner dollar och att intäkter från rådgivningsuppdrag ökade med 41 procent.

Med en stärkt balansräkning beräknar banken att man kan möta de nya Basel III-kraven i förtid samtidigt som det är möjligt att öka utdelningen och återköpa egna aktier.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS