Att varumärkesskydda doften av jordgubbar kan verka svårt. Men det är precis vad ett franskt företag försökt att göra. Den enda doft som hittills kunnat varumärkesskyddas är dock doften av nyklippt gräs.
Jordgubbsdoft – inget varumärke


Det franska företaget Eden Sarl ville använda doften av jordgubbar i tvålar, ansiktskrämer, läderprodukter och kläder.
När EU:s varumärkesmyndighet avslog ansökan Eden Sarls ansökan att skydda varumärket så överklagade företaget till den näst högsta instansen.
Eden Sarls argument var att jordgubbar smakar olika och ser olika ut, men att doften av dem är densamma. På så sätt skulle de kunna varumärkesskyddas.
Men experter sågade argumenten. Jordgubbar kan ha upp till fem olika distinkta dofter.
Flera andra företag har tidigare försökt att varumärkesskydda olika dofter, bland annat hallon, citron och vanilj.
Det enda företag som hittills lyckats registrera en doft är ett holländskt parfymföretag som använder doften av nyklippt gräs till tennisbollar.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.