Realtid

Jantelagen i Silicon Valley

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 nov. 2006Publicerad: 21 nov. 2006

De som cashade hem är aldrig nöjda...

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Om du är it-entreprenör i Silicon Valley finns chansen att tjäna enorma summor pengar inom ditt räckhåll. De stora dollartecknen gör att man lätt kan tappa perspektivet på vad som egentligen är framgång.

Reid Hoffman heter en av grundarna av PayPal. Han var med och sålde PayPal för 1,5 miljarder dollar 2002. Tre av hans gamla kollegor från PayPal gick sedan vidare och var med om att bygga upp YouTube. Trots framgångarna med PayPal så är Reid Hoffman nu avundsjuk på sina före detta kolleger som tjänade ännu mer när YouTube såldes till Google för 1,65 miljarder dollar.

– Jag kunde inte undgå att känna ett sting av avundsjuka, säger Reid Hoffman till New York Times.

Nu för tiden driver Reid Hoffman, 39 år gammal, en sida för socialt nätverkande med inriktning mot människor som arbetar i affärsvärlden. Sidan heter LinkedIn och är nu fyra år gammal.

–Det är lite pinsamt. Jag startade upp min sida två år tidigare än de gjorde och sedan så flyger deras grej bara rakt förbi mig och får enorma resultat, säger Reid Hoffman.

I Silicon Valley är det inte de tekniska framgångarna som väger tyngst. Där mäts framgång till stor del i hur mycket pengar man lyckas tjäna. YouTubes framgångsrika försäljning har satt igång diskussioner om en andra dotcom-boom och många it- entreprenörer jämför nu vad de åstadkommit i sina liv med hur stort grundarna av företag som YouTube lyckats.

Reid Hoffman, som tjänade tillräckligt på försäljningen av PayPal för att kunna pensionera sig och leva ett bekvämt liv i övre medelklassen, känner inget agg mot sina kollegor som lyckats få hem ännu större jackpoter.

–Trots det så finns det stunder då man tänker wow, du lyckades sälja vid rätt exakt rätt tidpunkt. Det leder alltid till en form av indirekt avundsjuka, säger Reid Hoffman.

ANNONS

I it-branschen finns det nu vissa som tror att det åter kan finnas en grund för med solida framgångar. Företag som YouTube och MySpace har gjort att det syns en ljusning igen efter den stora it-kraschen. Men med så stora framgångar i siktet så kan pressen att lyckas bli enorm.

– Det kan verka som att det enda sättet att bli respekterad är att åstadkomma lika mycket som grundarna av YouTube eller Google, säger Alain de Botton som är författare till boken Statusstress till New York Times.

De här stora förebilderna innebär en negativ press på entreprenörer menar Alain de Botton. Han jämför med forskning som har gjorts på attraktiva kvinnor som känner sig fula när de omges av bilder på ännu vackrare kvinnor. Känslan av att lyckas beror då på vad man jämför framgången med.

Men det finns de som klarar av att ha hantera pressen. James Hong, grundare av datingsajten Hotornot.com, upptäckte att hans dyra Porsche Boxster hade blivit en symbol för den hets som så många föll för i Silicon Valley. Trots att James Hong kunde leva ett väldigt bekvämt liv och aldrig mer behövde arbeta så var han inte nöjd med sin Porsche. Andres framgångar stack i ögonen.

Hans bästa kompis var Max Levchin, som var en av skaparna av PayPal, och han var ju värd tiotals miljoner dollar. Så för att lyckas ta sig ur avundsjukan så bestämde James Hong sig för att sälja sin sportbil och istället köpa en Toyota Prius.

– Jag vill inte leva Porsche-livet, för när du har en Boxster så önskar du att du har en 911. Och vad önskar man om man har en Porsche 911? Jo en Ferrari, säger James Hong till New York Times.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS