11 juni
2026

Realtid

Isländska Baugur in i amerikanska Saks

administrator

administrator

Det isländska investment- och riskkapitalbolaget Baugur har köpt 8 procent av aktierna i amerikanska varuhuskedjan Saks.

Efter att under flera veckor köpt aktier i Saks, så avslöjas nu att Baugur har 8,08 procent av aktierna i Saks, vars viktigaste tillgång är lyxvaruhuskedjan Saks Fifth Avenue.

Baugur betalar motsvarande 145 kronor per aktie och totalt 1.650 miljoner kronor, enligt Financial Times.

Affären är ett finansiellt drag, men kan också hjälpa Baugurs att få in några av sina egna modevarumärken, som Karen Millen, i Saks varuhus.

Baugurs aktieköp i Saks följer på uppköp av varuhus i Storbritannien och Norden. I Storbritannien har Baugur stora aktieinnehav i Debenhams, landets största varuhuskedja.

Dessutom köpte man förra året varuhuskedjan House of Fraser, som är av samma storlek som Saks. I Norden äger Baugur bland annat varuhusen Magasin du Nord och Illum.

Baugurs ordförande Jon Asgeir Johannesson har under flera år varit indragen i en rättsprocess som gällt bokföringsbrott, där åklagaren har framställt Johannesson som en playboy. Hans försvarare har hävdat att rättegången är politiskt motiverad.

Islänningarna får sällskap av den mexikanske miljardären Carlos Slim, världens rikaste man enligt Forbes. Slim har 9,3 procent av aktierna i Saks.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Sällsynta jordartsmetaller
Makro

Kinas hämnd mot Trumps tullar: Nu stryps tillgången på kritiska metaller

11 juni 2026
Börs & finans

Trots geopoliskt kaos: Svenska bolag tror på framtiden igen

11 juni 2026