Realtid

Insiderhärva skakar Carnegie

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 sep. 2007Publicerad: 13 sep. 2007

UPPDATERAD En anställd vid investmentbanken Carnegie har anhållits misstänkt för grovt insiderbrott. Han är den andre personen som delgivits misstanke i en ny insiderhärva.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Under dagen har polisen genomfört en husrannsakan på mannens arbetsplats i Stockholm.

Det säger Carnegies informationschef Andreas Koch till TT.

Mannen arbetar på Carnegies enhet Investment banking. Övrig personal där påverkas inte av husrannsakan.

– Det är bara den här personens arbetsplats som undersöks, säger Koch.

Den anställde hämtades till förhör i går och därefter anhölls han.

Vad händer nu?

– Det är helt färskt för vår del, det är Ekobrottsmyndigheten som kommer att jobba med det här fallet. Men vi samarbetar så mycket vi kan för att de ska få information.

Vad kommer hända med den här personen?

ANNONS

– Det enda vi vet i dag är att han är misstänkt för insiderbrott. Det innebär inte automatiskt att han är skyldig.

– Men, skulle det visa sig vara riktigt så är det självklart väldigt allvarligt.

Om den ytterligare negativa uppmärksamheten som nu drabbar Carnegie säger Koch:

– Just den här senaste händelsen är för tidigt att kommentera. Men det är väldigt allvarligt om det visar sig vara sant.

Enligt kammaråklagare Robert Engstedt på Ekobrottsmyndigheten, EBM, är totalt två personer anhållna i den nu aktuella utredningen. Den förste, en man i Malmö, anhölls i måndags och begärs nu häktad. Om Malmöbon arbetar på Carnegies Malmökontor är okänt. Malmöbon är nu begärd häktad.

I den stora insiderhärvan med Ossian Hellers med flera så drogs Carnegies Köpenhamnskontor in i härvan genom Karsten Storgaard.

De båda männen är på sannolika skäl misstänkta för grovt insiderbrott, enligt Engstedt.

Rör det sig om en affär eller flera?

ANNONS

– Jag går inte in på exakt vad det rör sig om, men det rör sig om en händelse, säger Robert Engstedt till TT

Senast nu på lördag måste Engstedt avgöra om han ska begära den nye Carengiemannen häktad.

Realtid.se/TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS