"Det borgar för god kontinuitet i Riksbankens arbete".
Ingves riksbankschef i sex år till

Riksbanksfullmäktige har fattat beslut om att ge riksbankschef Stefan Ingves förnyat mandat att leda Riksbankens direktion under ytterligare sex år.
– Vi är nöjda och sätter stort värde på att Stefan Ingves ställt sig till förfogade för ytterligare en mandatperiod. Det borgar för god kontinuitet i Riksbankens arbete, säger riksbanksfullmäktiges ordförande Johan Gernandt och vice ordförande Sven-Erik Österberg.
Stefan Ingves har lett Riksbankens arbete sedan 2006. Stefan Ingves utsågs i helgen också till ordförande i Basel-kommittén för banktillsyn.
Förste vice riksbankschef Svante Öberg och vice riksbankschef Lars Nyberg har tidigare meddelat att de lämnar Riksbanken vid årsskiftet när deras mandat-perioder löper ut.
– Processen med att utse två nya direktionsledamöter har påbörjats och kommer att offentliggöras under hösten, säger Johan Gernandt och Sven-Erik Österberg.
En presskonferens med riksbanksfullmäktiges ordförande Johan Gernandt, vice ordförande Sven-Erik Österberg och riksbankschef Stefan Ingves kommer att hållas idag klockan 13 på Riksbanken.




