Realtid

"Ingen porr på nätet"

Helene Rothstein
Uppdaterad: 14 juni 2010Publicerad: 14 juni 2010

SVT fortsätter att censurera sig själva på webben.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I dokumentärfilmen Som en Pascha får man följa livet på Pascha, Europas största bordell, som ligger i den tyska staden Köln.

Dokumentären skildrar framförallt den tristess, håglöshet och ensamhet som gömmer sig bakom bordellväggarna.

Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom.

Filmen visades i SVT2 i går men läggs inte ut på SVT Play, då ledningen uppfattar en del scener i dokumentärfilmen som pornografiska.

Svante Tidholm som gjort filmen beklagar besluter eftersom tittare, framförallt yngre, skulle kunna ha sett filmen på nätet istället.

Mette Friberg, ansvarig utgivare för dokumentären tycker att inslagen är berättigade i sitt sammanhang men vill inte att någon ska kunna plocka ut enskilda scener ur filmen på nätet, rapporterar tidningen Journalisten.

Det är andra gången på kort tid som SVT censurerar sig själva på webben.

För en månad sedan plockade svt.se bort en debattartikel av Fredrik Segerfeldt som beskyllde Malmös kommunalråd Ilmar Reepalu för maktmissbruk och korruption.

ANNONS

Att den togs bort berodde på att Reepalu ville det då han själv inte blivit tillfrågad om att bemöta kritiken, förrän två dagar efter publicering. Det var för sent tyckte Reepalu varpå svt.se plockade bort artikeln.

Här kan du se trailern till Som en Pascha.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Helene Rothstein
Helene Rothstein
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS