Handelshögskolan får vänta. Erik Åsbrink har knappt börjat processen.
Ingen ny rektor till terminsstart

Mest läst i kategorin

Det var i mitten av maj som beskedet kom att Handelshögskolans rektor Rolf Wolff efter massiv kritik kring rekryteringen av IFL:s vd Justin Jenk.
Men det ser ut som skolan får vänta på en ny rektor. Handelshögskolans styrelseordförande Erik Åsbrink har bara precis satt igång rekryteringsprocessen. Det skriver Dagens industri.
– Vi kommer definitivt inte ha en ny rektor till terminsstart, säger han till tidningen.
Enligt Åsbrink är tanken att processen ska dra igång efter semestrarna. Styrelsen har precis börjat arbeta med en kravprofil.
Han säger att styrelsen kommer att söka brett och utesluter inte att gå utanför Sveriges gränser för att hitta rätt person. Ännu har ingen rekryteringsfirma anlitats, men han utesluter inte att man kommer att göra det framöver, skriver Di.
Tillförordnad rektor för Handelshögskolan är Karl-Olof Hammarkvist.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




