Varken EBM eller tidigare toppchefen i miljardären Tomas Onstads bolagssfär, Sverker Andreasson, klagar på den fällande insiderdomen.
Ingen klagar på insiderdom
I går var sista dagen för Ekobrottsmyndigheten och den insiderbrottsdömde Sverker Andreassson att klaga på tingsrättens dom. Men domstolen har inte fått in någon överklagan och därför har domen vunnit laga kraft i dag.
Sverker Andreasson, tidigare vd för Arctic Papers huvudägare Trebruk och tidigare finanschef i Trebruks ägare Tomas Onstads maktbolag Nemus Holding, dömdes för insiderbrott den 3 mars i år.
Sverker Andreasson har i förhör medgett att han gjort de aktuella aktieköpen i Rottneros men han har förnekat att han haft insiderinformation om Artic Papers bud på pappers- och massatillverkaren.
EBM:s kammaråklagare Pontus Hamilton yrkade till tingsrätten att Sverker Andreasson skulle dömas för insiderbrott av normalgraden, vilket han dömdes för i tingsrätten där han fick en villkorlig dom och böter om 4.200 kronor. Samtidigt säkrade EBM drygt 46.000 kronor som räknas som utbyte av brott.
Anledningen att fängelse, som ingår i straffskalan, inte dömdes ut förklarar tingsrätten med att Sverker Andreasson inte tidigare dömts för brott och att ”han lever under ordnade förhållanden” samt att han. enligt egen uppgift förlorat sitt arbete på grund av det som skett.