UPPDATERAD Linklaters har utsett 18 nya delägare, varav sex i London. Men bolagets Sverige-vd tar lätt på att svenskarna lyser med sin frånvaro.
Inga svenskar bland Linklaters nya delägare
– Stockholm fick en ny delägare förra året, men i år fanns inget uttrymme för det. Det är helt naturligt. Vi har ingen ambition att vara störst utan slimmade och effektiva. Vi tycker att vi är ganska lagom stora idag. Vi vill växa i lagom takt, men inte dramatiskt, säger Per Nyberg, vd för Linklaters i Sverige.
Linklaters är den senaste i raden av advokatbyråer som offentliggör ett nytt globalt partnerskapsprogram. Firman har utsett 18 nya delägare.
Utnämningarna träder i kraft från och med 1 maj och är en direkt effekt av advokatjättens årliga partnerskapskonferens i Paris förra veckan.
– Dessa utnämningar belyser vår kontinuerliga strävan att investera i vår globala verksamhet som ett sätt att utöka den bredd och den djup av kundskap som vi erbjuder våra kunder, säger David Cheyne, senior partner till Legalweek.
28 procent av de nya delägarna är kvinnor. Utnämningar utanför London rör en i Milano, en i Bangkok, två i Madrid, fyra i Frankfurt, två i Hong Kong, en i Singapore och en i Berlin.
Förutom 18 nya partners har firman också utsett 16 nya advokater samt en senior konsult. Andra advokatfirmor som har gjort liknande drag i i år är Allen & Overvy som har utsett 21 delägare, Freshfields som har utsett nio nya delägare och Slaughter and May som har utsett fem delägare.
Banking
Oliver Edwards – London
Banking and projects
Francesco Faldi – Milano
Wanwisar Nakarat – Bangkok
Capital Markets
Federico Briano – Madrid
Marco Carbonare – Frankfurt
David Phillips – London
Victor Wan – Hong Kong
Employment
Matthew Devey – Frankfurt
Litigation
Robert Henrici – Frankfurt
Susan Roscoe – London
Mainstream corporate
David Avery-Gee – London
Sebastian Daub – Frankfurt
Alexander Kolb – Madrid
Sophie Mathur – Singapore
Thomas Schulz – Berlin
Peggy Wang – Hong Kong
Aisling Zarraga – London
Project
Richard Coar – London

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet




