15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Inga pengar till Wikileaks

Realtid.se
Uppdaterad: 15 okt. 2010Publicerad: 15 okt. 2010

Amerikanska påtryckningar har stoppat kassaflödet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026

Betalningstjänsten Moneybookers har stoppat utbetalningar till nätsidan, rapporterar The Guardian. Anledningen är påtryckningar från USA som gjort att sajten hamnat på den australiska statens svarta lista och USA:s officiella kontrollista.

Wikileaks har kritiserats hårt av den amerikanska staten eftersom man läcker tustentals hemliga uppgifter från det pågående kriget i Afghanistan och vägrar avslöja källorna.

Företaget har nu avslutat samarbetet med Moneybookers och hävdar att deras krypande för amerikanska myndigheter kommer att slå tillbaka mot betalningstjänsten. Sajten Wikileaks.org ligger nere just nu med meddelandet att tekniskt underhåll pågår.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS