En delegation från IAEA, det internationella atomenergiorganet, ska idag träffa den nya vd:n Jan Edberg och vice vd för Forsmark. Mötet ska handla om framtida granskningar av Forsmark.
IAEA möter Forsmarks nya vd

De upprepade problemen vid kärnkraftverket Forsmark gjorde att allt fler, bland annat Statens Kärnkraftsinspektion, krävde att en oberoden granskning tillsättes. Det skriver Uppsala Nya Tidning.
IAEA ska även granska Ringhals och Oskarshamn, men det är inte klart när granskningen ska ske. Mötet på torsdag är till för att komma fram till hur granskningen ska utföras.
– Det här är ett första förberedande möte. Vi vet inte hur snabbt de kan få ihop en grupp och de måste också få tid att läsa in sig på anläggningen, säger Forsmarks informationschef Claes-Inge Andersson.
15 erfarna kärnkraftsexper kommer hålla i granskningen. Jan Edberg, Forsmarksgruppens vd, välkomnar granskningen:
– Vi väntar oss att vi ska få en kvalificerad, oberoende värdering av verksamheten. Jag ser det som väsentligt att vi får den här oberoende granskningen, säger Jan Edberg till Sveriges radio.
Granskningen kommer resultera i en rapport som redovisas för regeringen.
Realtid.se
redaktionen@realtid.se





