08 apr.
2026

Realtid

HQ-bolaget alla glömde

Martin Lindgren

HQ AB äger 51 procent av fondbolaget United Securities – som sitter kvar på Mäster Samuelsgatan och är i full gång. Realtid.se har talat med vd Fredrik Wiberg.

Fredrik Wiberg är vd för finansbolaget United Securities AB (USAB), som huserar i HQ Banks gamla kontor på Mäster Samuelsgatan och har fyra anställda.

USAB ägs sedan april 2008 till 51 procent av HQ AB, men nämns ingenstans på hqab.se. Resten ägs av Säkra Holding, som ägs av ett antal försäkringsförmedlare runt om i Sverige.

– Det finns nog ingen annan plan för oss hos HQ AB än att avveckla ägandet, säger Fredrik Wiberg, vars bakgrund är försäkringsförmedling och inte HQ-banking: han har tidigare arbetat i Skandia och i försäkringsförmedlingsföretaget Direct.

– Men ingenting är klart, säger han om eventuell försäljning från HQ, som 2009-12-31 tog upp sitt innehav i USAB till 7,3 miljoner kronor i det av numera avgångne och till Revisorsnämnden anmälde revisorn Johan Dyrefors reviderade bokslutet. Enligt vad Mats Qviberg uppgav på HQ AB:s bolagsstämma i september i år, när en aktieägare ställde en fråga om aktierkursen, uppgick HQ:s egna kapital till 60 miljoner kronor.

Dyrefors och KPMG är revisor även i USAB. Att KPMG frånträtt sitt uppdrag hos moderbolaget innebär dock att planen även för USAB är att byta revisor vid en extra bolagsstämma. Denna kommer att äga rum så snart HQ AB bestämt sig för vem som ska företräda deras innehav, säger Fredrik Wiberg.

Utöver de fyra anställda på USAB finns 40 anknutna ombud – Säkra-försäkringsförmedlarna – runt om i Sverige. Dessa ombudskontor är juridiska personer bakom vilka 65 individer står.

I senaste halvårsrapporten för USAB kan man läsa att bolaget hade provisionsintäkter på 13,4 miljoner kronor under första halvåret 2010, och gjorde ett resultat på 370.000 kronor. Det egna kapitalet uppgick till 3,5 miljoner. HQ:s vd Mikael König beskrev förvärvet av USAB, som då hette Svensk Förvaltningskonsult, i april 2008 som en ”fantastisk affär”:

– Den ger oss åtkomst till den intressanta tjänstepensionsmarknaden, sade König till nyhetsbyrån SIX.

Wiberg igen:

Hur känns det att ni inte nämnts när man talat om HQ AB:s innehav?

– Det känns ganska bra att inget skrivits om oss. Vad beträffar det legala och våra tillstånd är vi helt fristående från HQ AB och vi är oberörda av de åtgärder och sanktioner som drabbade HQ Bank.

– Vi har haft ett serviceavtal med HQ Bank och gjort våra affärer med dem, men det avtalet har Carnegie tagit över ansvaret för, så vår affär löper på som vanligt, men via Carnegie.

Styrelseordförande i USAB är Setterwalls-advokaten Åke J Fors, som var ledande rådgivare när HQ AB sålde HQ Fonder till Öresund.

USAB står sedan november 2007 under Finansinspektionens tillsyn (HQ AB gör inte det).

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

AP-fondernas gröna miljardsmäll – nu blöder ännu ett bolag pengar

08 apr. 2026