08 apr.
2026

Realtid

HP får ny Sverige-vd

administrator

administrator

Kjell Ahlzén tar över efter Roland Vejdemo. Och Skypes Marc Andreessen kan komma att ta över efter sex-sparkade Mark Hurd lagom till fredagens rapport.

HP har letat efter en ny vd för Sverige i nästan ett halvår. Nu står det klart att uppdraget går till Kjell Ahlzén som har 15 års erfarenhet inom organisationen. Det framgår av ett pressmeddelande.

I dag är han chef för mjukvaruenheten i Europa.

För hela HP tror branschens stjärnbloggare Om Malik på styrelseproffset och riskkapitalisten Marc Andreessen, grundaren av den en gång banbrytande webbläsaren Netscape.

Marc Andreessen ses med tunga poster i Zynga, Foursquare, Skype och Facebook som ett tongivande namn i Silicon Valley. Det skulle göra honom till ett poppigt val. Han skulle ge HP en direktkanal in i it-världens societet och maktskikt som vore värdefull också för en jätte.

Mark Hurd avgick i augusti efter anklagelser om sexuella trakasserier.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

AP-fondernas gröna miljardsmäll – nu blöder ännu ett bolag pengar

08 apr. 2026
Guld
Börs & finans

"Synligt fritt guld" – fyndet är 8 gånger större än svensk guldreserv

08 apr. 2026