16 juni
2026

Realtid

Hon tar över efter Karner

Realtid.se

Cecilia Ardström till Länsförsäkringar.

Länsförsäkringars vd Sten Dunér meddelade i förra veckan att rekryteringen av en ersättare till kapitalförvaltningschefen Gustav Kvarner skulle vara klar inom kort.

Idag meddelade bolaget att Cecilia Ardström är klar för rollen som finansidirektör och chef för kapitalförvaltningen.

Hon arbetar idag som chef för Tele2:s treasury-verksamhet.

– Cecilias uppdrag blir att i första hand vidareutveckla vår kapitalförvaltning och skapa de förutsättningar som krävs för att möta konstanta omvärldsförändringar, säger Sten Dunér i ett pressmeddelande.

Nya jobbet börjar senast i mars nästa år.

– Kapitalförvaltning är ett lagarbete där effektiva processer och delaktighet i alla led i organisationen krävs för att kunna skapa långsiktighet. Och kontinuerlig utveckling och löpande förbättringar är avgörande element för att lyckas i en marknad som allt mer agerar på dagshändelser, säger Cecilia Ardström.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Ny modell: Företag slipper bära risken i domstolstvister

16 juni 2026
Symbol för Litium samt batterier
Makro

USA:s gigantiska litiumfynd kan förändra allt – om brytningen blir av

16 juni 2026