16 apr.
2026

Realtid

Hög inflation höjer räntorna

administrator

administrator

Marknadsräntorna steg sedan SCB presenterat de högsta inflationssiffrorna på fyra år. Stigande räntor och ökande bokostnader börjar slå igenom.

KPI-siffrorna från Statistiska centralbyrån (SCB) på måndagen visar på en inflationstakt under oktober månad på 2,7 procent. Senast inflationstakten var så hög var februari-mars 2003.

Den gången var det elpriserna som spökade. Nu är det matpriserna, priserna på kläder och skor samt bopriserna som sätter fart på inflationen.

På ett år har räntekostnaderna för boendet ökat med runt 25 procent. För bankerna var inflationsökningen oväntat hög:

– Det var högre än förväntat, säger Bengt Roström, ränteanalytiker på Nordea.

Men analytikerna väntar sig att Riksbanken kommer att höja räntan igen.

På räntemarknaderna blev effekten av inflationssiffrorna att de långa obligationsräntorna, de som styr de bundna bolånen, steg något.

Kronan försvagades en aning mot dollarn och var stabil mot euron.

De amerikanska räntemarknaderna håller stängt under måndagen, där det är helgdag för att hedra landets krigsveteraner.

Tioårig statsobligation: 4,20 procent (4,18).

Sexmånaders statsskuldväxel: 3,98 procent (3,96).

Euro: 9:30 kronor (9:29).

Dollar: 6:40 kronor (6:35).

TCW-index: 124,85 (124,62).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

FMV rustar för miljarder – kritiseras för långsamhet

16 apr. 2026
Mikael Damberg (S) ekonomisk-politisk talesperson och S-ledaren Magdalena Andersson (S).
Börs & finans

S tvingar ministrar att förklara sig i Riksdagen

16 apr. 2026