Hennes & Mauritz ska inspirera sina kunder och rädda en stadsdel genom att tillsammans med David Bowie starta en årlig festival i New York.
H&M samarbetar med David Bowie

Efter att ha använt sig av kändisar som Madonna och Kylie Minogue använder Hennes & Mautritz nu David Bowie för att stärka sitt varumärke.
Den nyss
60 år fyllda musik- och stilikonen är fortfarande vital nog att användas i dylika sammanhang. Många av Bowies låtar används i modesammanhang, inte minst den snart 30 år gamla hiten Fashion.
H&M High Line Festival heter den gemensamma satsningen som äger rum under 11 dagar i New York. Den 9-19 maj händer en massa saker på olika klubbar, teatrar och lokaler runt High Line, en allmän park som byggs ovanpå en sedan länge övergiven, upphöjd tågbangård på västra Manhattan. Parken ska vara helt färdig 2008.
– Det här är perfekt för oss på grund av flera olika anledningar, säger H&M:s presschef i USA, Lisa Sandberg, till Realtid.se.
– Vi i modeindustrin har alltid inspirerats av trender, musik och konst. Vi tror också att våra kunder blir det. Det har vi sagt länge och det är därför vi har samarbetat med Madonna och Kylie Minogue. Det är också ett annat sätt att förvåna våra kunder – det här kommer att förändra hela stadsdelen.
– Området har varit övergivet i flera år. I stället för att ta bort tågbanegården kommer vi att bygga ett stort allmänt utrymme med en park. Så det är också ett sätt att ge tillbaka till New York, staden där den första H&M-butiken i landet öppnade.
David Bowie agerar curator och väljer själv artister, filmer, konstnärer och andra medverkande. På sin hemsida berättar Bowie att han valt ut saker som han själv skulle göra sig stor möda att se och att detta bara är det första året.
H&M planerar att göra festivalen årlig med olika kreativa personligheter som curatorer. En del av biljettintäkterna går till Friends of the High Line, en organisation som arbetar för att bevara området.
H&M har i dag 118 butiker i USA. Dessa finns huvudsakligen på östkusten, västkusten och i städerna vid de stora sjöarna.
En rad musikgrupper med gott renommé är bokade till H&M High Line Festival. Bland dem The Arcade Fire (som Bowie uppträtt med och höjt till skyarna), Air, Deerhoof, Secret Machines och Polyphonic Spree. Performanceartisten Laurie Anderson deltar, liksom Ricky Gervais, skaparen av tv-serierna The Office och Extras. Biljetterna släpps på fredag.
”Det gläder
mig att många artister på uppåtgående delar sida vid sida med mer etablerade talanger som representerar ett ganska brett genomsnitt av olika discipliner inom konsten. Jag hoppas verkligen att den exponering festivalen ger dessa människor den uppmärksamhet de förtjänar” skriver David Bowie på sin hemsida.
Bowie har sagt sig vara urless på musikindustrin. Han bestämde sig för att ta ett sabbatsår 2006. Inga turnéer och inga skivor. I dagarna är Bowie aktuell med färska deluxe-versionen av 1975 års album Young Americans.
Om David Bowie själv kommer att framträda under festivalen är ännu hemligt. Han lär dock synas ganska friskt i vimlet.
– Det kommer att bli en väldigt cool festival, säger Lisa Sandberg.





