Den thailändske fotbollsdomaren bröt ett finger och fick sys med 50 stygn efter att ett helt lag överfallit honom.
Helt lag överföll domare

administrator
Uppdaterad: 08 feb. 2008Publicerad: 08 feb. 2008
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Spelarna i division 2-klubben Kuiburi blev arga på att Prakong Sukguamala dömt laget till tre utvisningar i matchen mot Kasem Bundit, som de förlorade med 1—4.
Efter matchen bröt de ilskna spelarna sig in i domarens omklädningsrum och började slå och sparka honom. Först efter att polis skjutit varningsskott slutade de. Men spelarna följde efter den flyende domaren in i ett annat rum i stadion, där domaren sprang rakt in i en spegel och fick skärsår över hela kroppen.
Till slut lyckades domaren låsa in sig i ett rum. Thailands fotbollsförbund uppmanar Prakong Sukguamala att polisanmäla fotbollsspelarna.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Förmånligt pris på Passat laddhybrid SWE Edition
Kör upp till tolv mil helt på el med den populära laddhybridskombin.
Se det aktuella erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS








