Realtid

Han svindlade flyg- bolag på 200 miljoner

administrator
administrator
Uppdaterad: 27 sep. 2007Publicerad: 27 sep. 2007

Han skulle rädda Frankrikes näst största flygbolag. Istället tömde han företaget på pengar och gjorde tusentals personer arbetslösa. Och domen svider en smula.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

FRANKRIKE För fyra år sedan förlorade 3.200 anställda vid flygbolaget Air Lib sina jobb. Det handlar om en av de största kollektiva uppsägningarna i Frankrike under de senaste åren.

Historien väckte förstås stort rabalder. Den i vanliga fall ganska diskreta flygpersonalen förde också en hel del oväsen, för att försöka rädda sina arbeten. Både flygvärdinnor och piloter poserade till exempel nakna i en almanacka för att samla in pengar till en stödfond.

Det är främst den före detta vd:n, Jean-Charles Corbet, som bär ansvaret för att Air Lib gick i konkurs. Det anser en Parisdomstol och dömer honom nu till fyra års fängelse, varav arton månader ovillkorligt. Dessutom tvingas han betala 2,8 miljoner kronor i böter och över 28 miljoner i skadestånd till sina fordringsägare.

Enligt domen ska han också återställa ett smycke, som han köpte åt sin fru på företagets bekostnad. Jean-Charles Corbet har redan meddelat att han överklagar. Men enligt anklagelserna har han totalt förskingrat omkring 228 miljoner kronor.

Han gav sig själv en välkomstpremie när han tog över Air Lib på 7,6 miljoner kronor, till exempel. Jean-Charles Corbet har en karriär som pilot hos Air France bakom sig.

2001 fick han uppdraget att med hjälp av sitt holdingbolag Holco försöka rädda Air Lib. Det ägdes då av Swissair, men var Frankrikes näst största flygbolag och var resultatet av en sammanslagning av Air Liberté och AOM.

Jean-Charles Corbet dök upp som en räddande ängel i det konkurshotade huset, även om han började med att säga upp 1.400 anställda. Den franska regeringen pumpade också in en stor summa pengar för att få flygbolaget på fötter. I början av 2003 var den holländska gruppen IMCA beredd att ta över en del av Air Lib, men drog sig ur.

Några veckor senare fick bolagets samtliga plan flygförbud, Air Lib gick i konkurs och de 3.200 anställda som fanns kvar, blev utan arbete.

ANNONS

Men Jean-Charles Corbet sägs inte vara den enda plundraren i historien, som innehåller en rad komplicerade finansiella transaktioner. Holdingbolaget Holcos advokat får också fängelsestraff och ska betala 2,8 miljoner i böter.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS