29 sep.
2026

Realtid

Hackerattack mot valet

administrator

administrator

Hackare har försökt föra in skadlig kod i datorer som tagit emot röster i valet.

Hackare har försökt föra in skadlig kod i datorer som tagit emot röster i valet. MPå röstsedlarna har man, i stället för partier, för hand skrivit in meddelanden som av datorn uppfattas som en instruktion. Om datorn inte är skyddad och filtrerar de inkommande meddelandena ger texten en order om att utföra en handling, i stället för att lägga den bland de andra rösterna i databasen.

Sveriges IT-incidentcentrum (Sitic) säger sig ha hört talas om attackerna.

– Du kan lägga till en miljon röster, det finns ingen begränsning om systemet är oskyddat och man vet hur det är uppbyggt, säger Jonas Thambert på Sitic.

Till exempel förekommer det bland rösterna till Göteborgs kommunalval en order om att hämta ytterligare instruktioner från en sida på nätet. Om en dator är oskyddad och den som skriver meddelandet har viss kunskap om datasystemets uppbyggnad kan man ändra innehållet i databasen, till exempel lägga till eller ta bort röster och partier.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026