Ständigt aktuella Gudrun Schyman debuterar som programledare med egna talkshowen "Schyman - i vems intresse?"
Gudrun Schymans nya karriär

Mest läst i kategorin
Det första avsnittet sänds nu på söndag och handlar om alkohol. Ett ämne som ligger Gudrun Schyman varmt om hjärtat efter att hon själv varit alkoholist.
Men de som vill se den provokativa Gudrun Schyman kan bli besvikna. När Realtid.se frågar om hennes egen syn på alkoholen, så intar hon en ”objektiv programledarroll”.
– Mitt syfte är folkbildarens. Jag hoppas att fler ska bli medvetna om problemets komplexitet. Och att det sedan leder till en diskussion, säger hon till Realtid.se.
Hon vore dock inte Gudrun Schyman om hon inte kunde se genus- och maktdimensioner, även när det gäller alkoholhaltiga drycker.
– Det är vad det handlar om. Alkohol handlar om makt och användningen skiljer mellan män och kvinnor, säger hon.
Alkoholkonsumtionen i Sverige har ökat med 32 procent sedan slutet av 1980-talet. En stor del av ökningen står unga och medelålders kvinnor för.
Men att det är en naturlig följd av ökad jämlikhet tvivlar Gudrun Schyman starkt på.
– Jag har hört det argumentet framföras, men det kan lika gärna bero på marknadsföring från alkoholindustrin, som ser kvinnor som en ny målgrupp.
Och i programmet på söndag är huvudfrågan just vem som tjänar på alkoholpolitiken och vilka konsekvenser den får. Gudrun Schyman kommer att samtala med gäster både från den politiska sfären och alkoholbranschen.
– Vi har en stor konsumtionsökning samtidigt som alla säger sig vilja ha en restriktiv alkoholpolitik. På söndag kanske det blir uppenbart att alla egentligen inte är så överens.
Kan man inte vänta till på söndag, så gästar Gudrun Schyman också Studio Virtanen idag, onsdag.