Det är inte förbjudet att hänvisa till ett känt märke i sin marknadsföring. Små parfymtillverkare kan till exempel påstå att deras dofter "påminner om" Chanel no 5 eller Diors Dune.
Grönt ljus för renommésnyltning

Mest läst i kategorin
Det hävdar en fransk domstol och citerar EG-domstolen.
Skandalöst eller lovande? Omdömena är motstridiga. Men det är i alla fall inte förbjudet att använda sig av kända märken, när man saluför sin egen mindre kända produkt. Inte ens när man pekar ut lyxprodukter från mäktiga företag som Dior och Chanel. Det anser en fransk domstol. Beslutet offentliggjordes häromdagen, men berör historier som har några år på nacken. De anklagade var tio mindre grossister och parfymtillverkare. Vid mässor under åren 1997 och 2003 försökte de locka butiker och andra vidareförsäljare att köpa deras produkter, genom att tala om att de liknade de stora märkena.
Bland annat ska man ha använt formuleringen: ”Om ni tycker om Chanel no 5, tycker ni också om den här parfymen.”
Detta kan likställas med piratkopiering, hävdade ett tjugotal stora parfymhus och stämde de mindre tillverkarna och grossisterna.
Men de förlorade alltså målet. Den franska domstolen hänvisar bland annat till ett beslut i EG-domstolen från den 14:e maj 2002. Den gången handlade det om en tysk juvelerare som hade beställt en ädelsten och ville ha den slipad på ett speciellt sätt och hänvisade till en konkurrent.
EG-domstolen sa då att ”ägaren till ett märke kan inte hävda sin exklusiva rätt, när en tredje person…/…enbart använder märket för att beskriva sin produkt.” Ja, enligt EG-domstolen måste det också tydligt framgå i marknadsföringen att man verkligen säljer en helt annan vara än den man hänvisar till.
De små tillverkarna säger att de aldrig har låtsas sälja Dior eller Chanel-parfymer.
– Nej. Det handlade om parfymer i annorlunda förpackningar och till priset av några euro. Men för att överhuvudtaget kunna sälja sina produkter var de tvungna att beskriva dem, genom att tala om vad de liknade. Det säger advokaten Alexis Gublin, som företrädde en av grossisterna.
Han hävdar att den här domen är av stor principiell vikt.
De stora parfymhusen är däremot ”mycket förvånade”. De anser att domstolen har ”svikit” dem och att beslutet går stick i stäv med kampen mot piratkopiering av deras produkter.
De har också omedelbart överklagat domen.
Alexis Gublin tror att det här ärendet kommer att drivas vidare upp till Högsta domstolen.
– Det är självklart att det inte går att tala om piratkopiering i det här fallet. Men de franska lyxtillverkarna reagerar mot allt som på något sätt berör deras märken.
I grund och botten handlar det om att de inte vill ha någon konkurrens, säger den franske advokaten.