Realtid

Google ger sig på tv

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 dec. 2006Publicerad: 07 dec. 2006

Google har tagit första steget mot att lansera sin annonseringsmodell för tv. Detta genom ett samarbete med brittiska British Sky Broadcasting, som Google spår kan bli dess mest lukrativa affär någonsin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Inledningsvis ska samarbetet i första hand gå ut på att Google tillgodoser British Sky Broadcasting, BSkyB, med användarverktyg som mejl, sökmotor och visande av videoklipp. Det blir första gången som Google licenserar ut videotjänsten sedan det köpte YouTube i oktober.

– Det här är en riktigt riktigt stor affär för oss. Om det går bra kommer det bli vår mest lukrativa affär sedan starten, säger Googles vd Eric Schmidt till Financial Times.

Inget av företagen vill prata om några siffror. Men BSkyB kommer inte vara lottlösa.

– Det borde bli ett positivt netto för Sky, säger Eric Schmidt.

Enligt Schmidt valde Google Storbritannien som ett testland eftersom många har bredband och dessutom snabba sådana.

– Storbritannien ligger i framkant. De har så mycket bandbrädd att det ändrar sättet på hur människor använder Google, säger han.

Den brittiska marknaden, som redan står för mellan 15 och 16 procent av Googles intäkter, håller nu på att ”explodera”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS