Realtid

Goldman kör hårt så in i Norden

Realtid.se
Uppdaterad: 07 dec. 2005Publicerad: 07 dec. 2005

Uppdaterad Goldman Sachs har petat ut ärkerivalen Morgan Stanley ur Skandia-transaktionen och varit rådgivare i både Comhem- och TDC-affären.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Banken har varit inblandade i de flesta större M&A-affärer i Norden under hösten.

Goldman Sachs ligger sällan i topp när det gäller antal affärer. Istället inriktar sig banken på de riktigt feta transaktionerna.

I affären med Comhem i veckan var Goldman Sachs rådgivare åt köparna. Värdet av transaktionen var hela 10 miljarder kronor. Den är långt ifrån den enda i år. En extra fjäder i hatten till banken blev det faktum att den i år petade bort ärkerivalen Morgan Stanley som rådgivare till Skandia.

Bytet av rådgivare skedde efter att den splittrade styrelsen sagt nej till budet från sydafrikanska Old Mutual. Enligt flera källor är Goldman Sachs uppgift att ta fram en strategi för hur Skandia ska förbli ett självständigt företag.

När TDC anlitade Goldman Sachs fick företaget ungefär 430 miljoner kronor för besväret, enligt uppgifter hos den amerikanska finansinspektionen SEC. Transaktionen var värd cirka 100 miljarder kronor.

Goldman Sachs var även inblandad i försäljningen av den finländska bank- och försäkringsjätten Sampos innehav i Skandia.

Yvonne Edenholm

[email protected]

ANNONS

Petter Brunnberg

[email protected]

Fotnot: Artikeln är korrigerad efter påpekande om fel från signaturen Faktakunnig. Goldman Sachs representerade köparna och inte Comhem.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS