Flera personer dödades i en attack mot Tjetjeniens parlament.
Gisslandrama i Tjetjenien

Parlamentet i Tjetjenien intogs på morgonen av separatister som tog gisslan, uppger en polis för AFP.
Minst tre personer dödades och 13 skadade har tagits till sjukhus i samband med oroligheterna vid parlamentet, uppger Ria.
Den tjetjenske ledaren Ramzan Kadyrov befinner sig vid parlamentet och sägs ”personligen” leda insatsen.
– Två poliser och en parlamentsanställd dödades, säger Kadyrov till Interfax.
Alla parlamentsledamöter ska dock vara oskadda. Enligt Kadyrov är samtliga angripare nu dödade.
Kadyrov har diskuterat insatsen i telefon med premiärminister Vladimir Putin.
Enligt Ria anlände attentatsmännen samtidigt som parlamentsledamöterna.
Rysslands inrikesminister Rasjid Nurgalijev — som råkar befinna sig i Groznyj för tillfället — har informerats om händelsen.
Delrepublikens parlamentet ligger i huvudstaden Groznyj och domineras totalt av det ryska maktpartiet Enade Ryssland.
Groznyj, med runt 200 000 invånare, är i dag kraftigt återuppbyggt igen efter den stora förödelsen under de två krigen på 1990-talet och början av 2000-talet. Även runt om i delrepubliken är situationen i dag lugnare än i grannrepubliker som Ingusjien och Dagestan.
Tjetjeniens Moskva-vänliga ledare, 34-årige Ramzan Kadyrov, har samtidigt anklagats för att ha återställt säkerheten med hjälp av hot och våld.





