Förra veckan var tänkt att bli årets mest hektiska vad gäller amerikanska börsintroduktioner, med åtta noteringar. Men bara fyra av dem blev av.
Fyra av åtta USA-IPO:er inställda
Mest läst i kategorin
Ett kinesiskt teknologiföretag som var tänkt att introduceras köptes upp, medan tre andra sköt upp sina introduktioner med hänvisning till hur marknaden ser ut, skriver Financial Times.
Av de fyra företag som verkligen listades var det bara ett – ett hotellinvestmentföretag – som lyckades pricka in den väntade kursen samt gå upp.
USA har sedan sådant här började mätas 1995 varje år sånär som på 2006 varit det land där mest kapital har fåtts in via börsintroduktioner (2006 var Storbritannien etta på listan). Dock: i år har Hongkongintroduktionerna överträffat de amerikanska på den punkten.
Nummer tre på listan i år är Kina, vars börsintroduktioner i år sammanlagt fått in 24,4 miljarder dollar, vilket utgör en ökning med 63 procent jämfört med 2008. Globalt sett står Hongkong och Kina för hälften av årets börsintroduktioner mätt i insamlat belopp.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet







