Frankrikes president Nicolas Sarkozy är beredd att återuppta militärt samarbete med Nato igen.
Frankrike närmar sig Nato militärt

Det var 1966 som Frankrike med buller och bång utträdde ur Natos gemensamma kommandostruktur. Det gjorde att landets militär operativt ställdes utanför organisationens styrning.
Året därefter flyttades Natos högkvarter från Paris till Bryssel. Däremot har Frankrike sedan dess stått kvar som medlem rent politiskt.
Nicolas Sarkozy antydde helt nyligen att landets försvarsminister, Hervè Morin, har lyft frågan om återinträde. Det uppger brittiska The Independent i dagens upplaga.
I gengäld föreslår Hervè Morin att USA upphör med invändningar mot att utveckla en försvarspolicy inom EU, kopplad till Nato.
Hervè Morin vill också att Nato ser över sin övergripande strategi och struktur.
Helomvändningen från Frankrikes sida är också ett sätt att reparera den frostiga relationen med USA.
Frankrikes tidigare president Jacques Chirac var den främste förespråkaren för en EU-armé. Men fick inget gehör bland många av medlemsländerna.
– Man kan ana att Frankrike nu överger den idén, säger Stefan Ring på Försvarshögskolan till Realtid.se.