Ford har uppenbarligen tröttnat på att rykten sprids om att Volvo skulle finnas på företagets säljlista.
Ford dementerar Volvoförsäljning

Mest läst i kategorin
I den amerikanska affärstidningen Business Week tar Fords talesman Tom Hoyt död på spekulationerna.
– Ford för inget samtal med BMW eller något annat företag rörande Volvo. Vi har sett dessa spekulationer det senaste året när Ford utvärderar sina bolag precis som alla kompetenta företag gör, säger Hoyt till Business Week.
Enligt Business Week värderas Volvo Personvagnar till mellan 49 till 56 miljarder kronor av investmentbanken Merryl Lynch. När Ford tog över Volvo 1999 fick amerikanerna betala 50 miljarder för den västsvenska kronjuvelen, skriver GT.
Ford, Volvo,. tidigare uppgifterna som brittiska Financial Times gick ut med i veckan om att till exempel BMW närmare skulle ha analyserat Volvo för eventuellt köp. Volvo har hänvisat till att det är en ägarfråga att göra det. Och nu har ägaren Ford dementerat ryktena.