Realtid

"Finns flera skäl till hans avgång"

Realtid.se
Uppdaterad: 09 juli 2010Publicerad: 09 juli 2010

Nu vill ingen längre förknippas med Sven Otto Littorin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

Efter sitt avhopp från posten som arbetsmarknadsminister i onsdags har han gått under jorden. Och efter att uppgifter kommit fram i kvällspressen att han skulle ha begått ett brott med fängelse på straffskalan vill ingen längre försvara honom, skriver Aftonbladet.

Regeringens presstjänst svarar inte på frågor om honom och regeringskansliet kommer inte heller ge honom något stöd. Han har däremot blivit erbjuden professionell hjälp från Moderaterna, men vilken typ av hjälp det handlar om uppger inte partiet.

När Aftonbladet konfronterar Fredrik Reinfeldt och frågar ifall det finns fler skäl till Littorins avgång än sina barn så svara han:

– Om du ser till hela den presentation han gjorde på pressträffen i går, som också din tidning återgivit brottstycken av, så har han en bredare beskrivning än så. Han anger också att det finns flera skäl till hans avgång och han använder andra typer av formuleringar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS