11 juli
2026

Realtid

Finansprofiler kliver in i Sigmastocks styrelse

Realtid.se

Göteborgsbaserade robotrådgivaren Sigmastocks har tillsatt en ny styrelse. Ordförande blir Hans Bergenheim, som bland annat varit vd för Ikano Bank och ledamot i Avanza.

– Sigmastocks har tillsammans med nuvarande kunder tagit fram en fantastiskt intressant produkt för aktiv aktieförvaltning. Denna produkt ger spararna alla möjligheter att vara sin egen professionella aktie- och fondförvaltare. Det är en mycket god möjlighet för kunderna och Sigmastocks att nå en mycket fin utveckling, säger Hans Bergenheim i en kommentar i ett pressmeddelande.

Bland ledamöterna återfinns också Anna Elam, som ansvarar för ägarbolagen inom East Capital-gruppen.

Övriga ledamöter är Tobias Elmquist från Chalmers Ventures och advokaten Lars Håkan Lindberg samt Nanna Stranne, medgrundare till Sigmastocks.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Rekordhög råoljeproduktion i Förenade arabemiraten i juni, enligt IEA-siffror. Arkivbild
Börs & finans

IEA: Nytt råoljerekord i Förenade arabemiraten

10 juli 2026