Tavlan är värd mer än en halv miljon kronor och fyra meter bred. "Förstår inte hur de fick ut den".
Ferrari-tavla stals i spektakulär konstkupp

Mest läst i kategorin
Den är gjord av finske konstnären Yrjö Edelmann, fyra meter bred och uppskattas vara värd drygt 670 000 kronor. Tjuvarna krossade ett fönster på galleriet i centrala Malmö och en av rånarna höll vakt medan två andra bar ut tavlorna.
– Jag kan inte förstå hur de fick ut den, säger Thomas Bergström, som driver galleriet, till Aftonbladet.
Senast i mars stals en bronsstaty från samma galleri. Polisen gör nu en teknisk undersökning av platsen.
– Jag har sysslat med tavelstölder i 20 år och kan inte förstå hur man tänker när man stjäl en sådan tavla. Tavlor är unika föremål och de här kommer inte att gå att sälja, säger Mats Attin, inre befäl vid Malmöpolisen.
Konstnären Yrjö Edelmann är världsberömd för sin unika papperskonst.
Tidigare i år stals tavlor värda miljoner från Malmös konstmuseum.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet








