Realtid

Fed är beredd att agera om oron ökar

administrator
administrator
Uppdaterad: 31 aug. 2007Publicerad: 31 aug. 2007

Den amerikanska centralbanken, Federal Reserve, är beredd att injicera mer pengar i banksystemet för att säkerställa att det finns likviditet på marknaden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

kurskaos
Spela klippet
Realtid TV

Kurskaos på börsen avslöjar marknadens nerver

23 maj 2025

Det sade den amerikanske centralbankschefen Ben Bernanke i ett tal på fredagen.

Bernanke upprepade att Feds ledning övervakar situationen noggrant och kommer att agera om det behövs för att begränsa eventuella negativa effekter av kreditoron på den bredare ekonomin.

Bernanke sade vidare att det inte är Feds ansvar att skydda långivare och investerare från konsekvenserna av deras beslut. Han sade att Fed i sin penningpolitik måste ta hänsyn till att turbulensen på finansmarknaden kan drabba många ekonomiskt, även utanför marknaden.

Skulle kreditkrisen förvärras finns det risk för att problemen på husmarknaden kommer att fördjupas och förlängas, sade Fed-chefen.

Han tillade att den statistik som kommer in visar att ekonomin växte i måttlig takt under sommaren trots fallande bostadspriser. Bernanke påpekade att oron innebär att statistik från de senaste månaderna kan visa sig mindre användbar i prognoser.

Enligt Bernanke är osäkerheten rörande framtidsutsikterna nu större än vanligt och det utgör en utmaning för beslutsfattare.

Bernankes tal fick ett negativt mottagande på finansmarknaderna på fredagseftermiddagen. Uppgången på Stockholmsbörsen kom av sig och samma utveckling sågs på övriga Europabörser. Men samtliga börser låg fortfarande på plus.

Klockan 16.25 hade OMXS-index stigit med 0,5 procent till 391,4.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS