26 mars
2026

Realtid

FastPartner fyller kassan

Realtid.se

Tar in en halv miljard i emission. Gör förvärv i Vallentuna.

Sven-Olof Johanssons fastighetsbolag FastPartner vill ta in nytt kapital. På tisdagen meddelade bolaget att man planerar en emission av preferensaktier på totalt 505 miljoner kronor. Det enligt ett presskommuniké.

Högst 1.725.000 preferensaktier kommer att emitteras till en teckningskurs om 293 kronor och bolaget har ansökt om notering på Nasdaq OMX.

Samtidigt meddelar bolaget att man förvärvar fyra fastigheter om totalt 35.000 kvadratmeter i Vallentuna Centrum där Vallentuna kommun är hyresgäst. Säljare är Bricad Holding som är ett intressebolag till AB Traction.

Handelsbanken Capital Markets är finansiell rådgivare och Bergh & Co. är juridisk rådgivare till FastPartner.

Bolagets fastighetsbestånd uppgår för närvarande till 7,9 miljarder kronor med en total uthyrbar yta på cirka 900.000 kvadratmeter och har som mål att äga fastigheter till ett värde av 10 miljarder kronor i slutet av 2014.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin