Den kommunala fastighetsavgiften som ska ersätta fastighetsskatten blir 6.000 kronor i stället 4.500 som regeringspartierna tidigare enats om.
Fastighetsavgift kan bli 6 000

administrator
Uppdaterad: 19 sep. 2007Publicerad: 19 sep. 2007
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
De fyra partierna har förhandlat in i det sista inför budgeten som de presenterar på torsdagen, skriver Svenska Dagbladet och uppger att de nu bestämt sig för den högre avgiften.
När Kd drev kravet på slopad fastighetsskatt i senaste valrörelsen var det ursprungliga förslaget att den ersätts med en avgift på 2.800 kronor. Sedan dess har remissinstanser kritiserat att inkomstbortfallet enligt förslag ska kompenseras av höjd reavinstskatt. Förhandlingarna om avgiftens storlek har pågått mot den bakgrunden. Samtidigt blir reavinstskatten 20-25 procent i stället för 25 eller 30 procent som regeringen övervägt tidigare. I dag är reavinstskatten 20 procent.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS